Preplatenie vzniknutých výdavkov

V prípade meškania alebo zrušenia letu cestujúcim často vznikajú dodatočné výdavky. Či už musíte platiť za jedlo alebo si na poslednú chvíľu nečakane rezervovať hotelovú izbu, vaše náklady sa môžu vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur. Hoci je aerolinka je zodpovedná postarať sa o vás v prípade problému s letom, nie vždy sa tak deje. Odložte si všetky svoje bločky, môžete totiž mať nárok na preplatenie výdavkov pre lety v priemere až 3 roky spätne.

Nariadenie EC 261 stanovuje práva cestujúcich v prípade problému s letom. Ak váš let spadá pod toto nariadenie, stále môžete mať nárok na preplatenie vzniknutých výdavkov aj v prípade, že nemáte nárok na kompenzáciu.

Ak váš let bol zrušený alebo meškal a na letisku čakáte viac než 2 hodiny, aerolinka vám musí zabezpečiť občerstvenie (alebo voucher). Ak si musíte jedlo a pitie zakúpiť sami, môžete požiadať o preplatenie vzniknutých výdavkov.

Ak bol váš let zrušený a na nový let musíte čakať cez noc, aerolinka je povinná vám poskytnúť hotel. Ak vám nezabezpečí ubytovanie a za hotel si musíte platiť sami, môžete požiadať o vrátenie sumy za hotel.

Ak na let čakáte cez noc a musíte sa prepraviť na hotel alebo váš náhradný let odlieta z iného letiska, aerolinka musí zabezpečiť dopravu alebo vám preplatiť náklady.

Ak bol váš let zrušený menej než 14 dní pred odletom a aerolinka vám neposkytla vhodnú alternatívu, môžete požiadať o vrátenie nákladov na novú letenku, ak ste si ju museli zakúpiť sami.

Dôležité!

Ak váš let spĺňa podmienky stanovené v nariadení EC 261, o preplatenie výdavkov viete požiadať nasledovne:


Nájdite si informácie o lete

Zhromaždite informácie o vašom lete vrátane čísla a dátumu letu a čísla rezervácie leteniek.

Uschovajte si dokumenty

Odložte si vaše letenky, všetky bločky za vzniknuté výdavky a akúkoľvek formu komunikácie s aerolinkou.

Vyplňte žiadosť s Flywize

Náš tím expertov započne komunikáciu s aerolinkou a postará sa o celý proces preplatenie vašich výdavkov

Zvyšok nechajte na nás

Svoj nárok rýchlo overíte cez náš online formulár a pohodlne požiadate o preplatenie výdavkov.

Zaberie menej než 5 minút

Požiadaj o preplatenie výdavkov pre lety až 3 roky spätne.

Vo väčšine prípadov je doba pre podanie žiadosti o preplatenie výdavkov v priemere až 3 roky spätne od dátumu letu. V niektorých špecifických prípadoch však môže byť táto doba dlhšia.

Cestujúci majú nárok na jedlo a pitie po 2 hodinách čakania a na ubytovanie alebo hotel, ak na svoj let musia čakať cez noc. Toto platí aj v prípade, že Meškanie alebo Zrušenie letu bolo zapríčinené mimoriadnymi okolnosťami, tak ako je to stanovené v nariadení EC 261.

Aerolinky väčšinou cestujúcim poskytujú voucher na jedlo a pitie po 2 hodinách čakania v prípade problému s letom. Takéto vouchre sa pohybujú vo výške od 4 € - 20 € na osobu. Ak vám aerolinka neposkytne voucher na zakúpenie občerstvenia, uschovajte si bločky, môžete neskôr požiadať o preplatenie takýchto výdavkov. To isté platí v prípade, že na let musíte čakať cez noc a aerolinka vám nevie zabezpečiť hotel a musíte si zaň zaplatiť sami. Niektoré aerolinky majú stanovený rozpočet na takéto výdavky, je preto dôležité sa vždy vopred informovať u aerolinky o možnostiach a výške sumy, ktorú vám umožnia preplatiť skôr, než si dáte večeru v luxusnej reštaurácii na letisku alebo si objednáte noc v päťhviezdičkovom hoteli. 

V prípade meškania letu môžete mať nárok na preplatenie oprávnených výdavkov ako napríklad občerstvenie, hotel alebo preprava z / na letisko. Odložte si všetky bločky, faktúry a potvrdenia o platbe, bez nich nie je možné podať žiadosť o preplatenie výdavkov.

V prípade zrušenia letu je potrebné okamžite kontaktovať aerolinku, vyžiadať si informácie o zrušení a požiadať o náhradný let. Ak bol váš let zrušený z dôvodu nepriaznivého počasia alebo iných mimoriadnych okolností mimo kontroly aerolinky, je naďalej povinná vám poskytnúť starostlivosť a asistenciu na letisku a tiež vás prebookovať na nový let alebo ponúknuť alternatívne spôsoby dopravy do vašej cieľovej destinácie. V prípade, že ste si novú letenku museli kúpiť sami, odložte si účtenky alebo faktúru za nákup, s vami viete požiadať o vrátenie výdavkov pre lety v priemere až 3 roky spätne.

Áno, máte právo zvoliť si vrátenie sumy za cenu letenky pre let, ktorý bol zrušený, ak sa rozhodnete nevyužiť náhradný let ponúkaný aerolinkou.

Prečítajte si podmienky vášho cestovného poistenia. Niektoré poistenia môžu v závislosti od zmluvných podmienok pokrývať dodatočné výdavky vzniknuté v dôsledku problému s letom. V prípade meškania alebo zrušenia letu je aerolinka povinná poskytnúť vám starostlivosť a asistenciu alebo preplatiť vzniknuté výdavky, ak sú oprávnené.

Radi vám pomôžeme požiadať o vrátenie vašich výdavkov pre lety v priemere až 3 roky spätne prostredníctvom nášho praktického online formulára. Za naše služby pri žiadosti o preplatenie výdavkov si účtujeme jednorazový manipulačný poplatok vo fixnej výške 25 € bez DPH. V prípade, že aerolinka zamietne vašu žiadosť o preplatenie výdavkov a my neuspejeme, za naše služby nič nezaplatíte. Sme fér a nikdy vám nič neúčtujeme vopred.