Letíte po prvý krát?

Letím po prvý krát. Na čo nemám zabudnúť?

Väčšina ľudí pri svojom prvom lete myslí najmä na hororové scenáre, ktoré sa môžu stať, ak lietadlo spadne. Oľga Mareková pri svojom prvom lete myslela na úplne iný horor. Bála sa, čo by sa stalo, keby jej let zrušili a ona sa nedostala ani do cieľa, ale ešte by prišla aj o peniaze.

Prvýkrát letieť môže byť vzrušujúce, ale niekedy aj úzkostné. Aby ste boli čo najviac „na cestu pripravení“, spísali sme niekoľko tipov, ako svoje cestovateľské zážitky nielen prežiť, ale aj čo najlepšie využiť.

V prvom rade je dobré spomenúť, že cestovanie lietadlom sa skladá z rôznych častí. V tomto článku vás prevedieme cestovateľským slovníkom, ktorý obsahuje najpoužívanejšie slová pred letom a počas neho a na záver pár tipov, čo si zbaliť 🧳

Čo by ste teda mali vedieť ešte predtým, ako pôjdete na letisko?

Pri každom lete uvidíte slovo „Check-in“. Check-in je potrebné vykonať pred vaším odchodom. Vďaka tomu vidíte, kde je vaše miesto v lietadle 💺 Ak si miesto chcete vybrať, bude vám účtovaný príplatok (cena sa pohybuje medzi 5 € - 15 €). V prípade, že vám však o svoje miesto naozaj nezáleží, môžete sa bezplatne odbaviť len 24 - 48 hodín.
Nezabudnite sa prihlásiť doma. Nízkonákladové letecké spoločnosti si účtujú poplatky za odbavenie na letisku od 45 do 70 , pričom doma je to zadarmo.
„Priorita“ znamená, že môžete nastúpiť do lietadla pred ostatnými ľuďmi a vziať si so sebou kufor. Bez zakúpenia priority si môžete zobrať len jeden batoh. 🎒
Pred odletom skontrolujte obmedzenia týkajúce sa veľkosti vášho kufra na webovej stránke leteckej spoločnosti. Veľkosť batožiny sa u každej leteckej spoločnosti líši a na letisku vám môžu byť účtované aj ďalšie poplatky alebo pokuta. Cena je rôzna, ale príplatok je zvyčajne 40 - 70 €. Veľkosť batohu je zvyčajne menšia ako 46 x 36 x 20 cm.

Zaujíma vás, aký je rozdiel medzi „odbavenou batožinou“ a „príručnou batožinou“? 

Odbavená batožina je batožina, ktorú necháte personálu letiska pred vašou bezpečnostnou kontrolou. Táto batožina je uložená v nákladnom priestore lietadla a počas letu nie je prístupná. Táto batožina môže obsahovať tekutiny s objemom nad 100 ml, nožnice a iné zakázané predmety z príručnej batožiny. Na druhej strane, príručná batožina má väčšinou do 10 kg a beriete si ju so sebou na palubu.
Pamätajte, že príručná batožina nie je batoh a zvyčajne si ju treba dokúpiť k letenke 🎟

„Čas príletu“ na letisko. 

Dostaňte sa na letisko aspoň 2 - 3 hodiny pred časom odletu. Čas potrebný na príchod na letisko sa líši, pretože niektoré letiská sú väčšie alebo rušnejšie. Vždy skontrolujte odporúčania na webovej stránke leteckej spoločnosti. Nezabudnite, že musíte prejsť bezpečnostnou kontrolou, čo môže chvíľu trvať. Hlavne v dnešnej dobe, keď aerolinkám chýba personál.
Keď prídete na letisko, mali by ste si skontrolovať, z ktorej brány letíte 🛫 Potom môžete ísť na bezpečnostnú kontrolu. 

„Bezpečnostná kontrola“ je celkom jednoduchá. 

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré musíte dodržiavať. Najdôležitejšie je však obmedzenie tekutín. Nemôžete piť tekutiny s objemom väčším ako 100 ml. Keď prechádzate bezpečnostnou kontrolou, musíte vyložiť všetky tekutiny ako aj,  elektronické zariadenia lieky do škatule na to určenej 🧴💊💻
Všetky tekutiny do 100 ml musíte zabaliť do priehľadného, uzatvárateľného plastového vrecka, ktorého objem nie je väčší ako liter (10 x 100 ml) a má rozmery približne 20 x 20 cm.Pokiaľ tieto dané pravidlá nedodržíte, tak je pravdepodobné, že všetky nadbytočné veci Vám budú vyliaté, príp. vyhodené.

Prvou nepríjemnou zastávkou môže byť bezpečnostná brána, ktorá kontroluje kovy. Cestujúci sú vyzvaní, aby odložili všetky kovové predmety, ako sú kľúče, mobilné telefóny a hodinky, aby mohli prejsť cez detektor kovov. V prípade, že detektor signalizuje prítomnosť kovového predmetu, môže nasledovať ručná kontrola, ktorá zahŕňa prehliadku tela a batožiny pomocou bezpečnostných pracovníkov.

Okrem toho sa batožina každého cestujúceho prechádza röntgenovou kontrolou, aby sa zistili prípadné nebezpečné predmety. Ak sa zistí niečo podozrivé, môže nasledovať ďalšia prehliadka alebo výzva na náhodnú kontrolu.

V záujme zachovania bezpečnosti sa na letisku môžu uplatňovať rôzne opatrenia, vrátane použitia náhlych bezpečnostných opatrení alebo zadržania osôb na bližší výsluch. Aj keď takéto situácie sú zriedkavé, sú nevyhnutné na zabezpečenie integrity letiska a bezpečnosti všetkých cestujúcich.

„Brána / Gate“ je oblasť, kde cestujúci nastupujú do lietadla. 

Keď teda zistíte, z ktorej brány letíte, pôjdete tam. Tieto tabule s odletmi a príletmi sa nachádzajú zvyčajne na každom kroku na letisku. Na nich máte napísaný Gate, z ktorého odlietate, prípadne aj čas meškania. Následne zamestnanci leteckej spoločnosti skontrolujú vašu letenku a umožnia vám nastúpiť do lietadla 👩‍✈️

Keď budete konečne v lietadle, užite si let. 

Odporúčame zabaliť: 📚, 🎬, 🎵
- Knihu, stiahnutý film alebo hudbu a prenosnú nabíjačku, aby ste sa nenudili,
- Štuple do uší, maska na oči a pohodlná mikina s kapucňou pre prípad, že by ste chceli spať

- Žuvanie žuvačky, Vám pomôže potlačiť zaľahnutie v ušiach
- Dezinfekčný prostriedok na ruky a vreckovky na čistenie rúk a podnosový stolík na sedadle (toto musíte mať! Tieto stolíky obsahujú viac baktérií ako splachovanie záchoda, takže najprv ho utrite!),
- Pohodlné topánky a oblečenie,
- Dámy - aby ste sa cítili pohodlnejšie, nezabudnite na gumičky do vlasov,
- A samozrejme pas a letenku.

Zaujímavé info na záver:

Vedeli ste, že vzduch v lietadle je suchší ako vzduch na Sahare? Nízka vlhkosť v lietadle môže spôsobiť suchosť pokožky a nepohodlie v citlivých oblastiach, ako sú oči, ústa a nos.
Hydratujte sa vodou 💦 (okolo 2 l počas 3 hodín letu). Vždy je lacnejšie kúpiť si fľašu vody na letisku ako v lietadle. 

“Na pomoc svojej pleti si môžete pribaliť hydratačný krém na tvár (nezabudnite, len do 100 ml).”